Co oznacza symbol TM?

Symbol TM jest skrótem od angielskiego trademark, oznaczającego znak towarowy. Symbol ten nie oznacza jednak, że dana marka jest już zarejestrowana w Urzędzie Patentowym. Symbol pojawia się bardzo często w logo i może być pomocny w późniejszym czasie. Czy warto go wykorzystać i co oznacza symbol TM , który jest używany do oznaczania, że produkt lub usługa są sprzedawane pod nazwą handlową innej firmy. Symbol ten jest często wykorzystywany przez firmy, które nie mają możliwości zastrzeżenia własnej nazwy, np. Apple Inc.
Co oznacza symbol TM

Co to jest symbol TM?

Symbol TM jest skrótem od angielskiego słowa trademark, które oznacza znak towarowy. Wiele firm używa tego znaku przy swoim logo. Jest to zabieg, dzięki któremu można wzmocnić wiarygodność marki, oraz to, że takowe logo wygląda zdecydowanie bardziej profesjonalnie. Poza walorami wizualnymi, zastosowanie symbolu TM ma również walory prawne. W Polsce, nazwa firmy jest chroniona przez prawo, nawet jeśli nie zostało one zastrzeżone w Urzędzie Patentowym. Jest to bardzo minimalna ochrona, ale właśnie w tym przypadku możesz użyć znaku TM. Dodanie symbolu TM do logo jest jednoznaczne z tym, że przedsiębiorca uważa swoje logo, za znak handlowy, lecz jeszcze niezarejestrowany w Urzędzie Patentowym.

Czym symbol TM różni się od R?

A więc, czym różni się symbol TM od R w kółku? Różnica jest kolosalna. Symbol R w kółku oznacza z zarejestrowany (z ang. registered). Jeśli używamy symbolu TM nie posiadamy własnego świadectwa ochronnego, w przypadku R w kółku już takowy mamy. Przy symbolu TM, nadal możemy wykazywać swoje prawa do loga, lecz musimy się wykazać dokumenty świadczące o długości działania, terytorium, a także informacji co oferuje nasze przedsiębiorstwo. Symbol R sprawia, że jesteś w posiadaniu świadectwa ochronnego, które w prosty sposób wskazuje, że posiadasz wyłączność na posługiwanie się daną marką.

Kto może używać symbolu TM?

Na samym początku warto zauważyć, że symbol TM nie oznacza zgłoszenia Twojej marki do rejestracji. Jeśli, ktoś Cię wyprzedzi, może pojawić się spory problem. Każdy może używać symbolu TM, lecz będzie to właściwe dla osób, które zarządzają firmą. Nie każda nazwa czy logo będzie znakiem firmowym i w tym przypadku warto dodać znaczek TM do loga (tak jak robił to kiedyś skype lub YouTube). Używanie tego znaku może być dobrym pomysłem, gdy myślimy o tym co robimy przyszłościowo i w celach komercyjnych. Oznaczenie dodaje się najczęściej w prawym górnym rogu, a także w bliskiej odległości od napisu. Symbol występuje bardzo często w kole jak znaczek R.

Czy warto stosować symbol TM przy logo?

Najlepszym sposobem na ochronę firmy będzie rejestracja znaku towarowego. Własny znak towarowy ma ogromną liczbę zalet, a także pozwala chronić logo firmy. Czy warto stosować symbol TM przy logo? Poza walorami wizualnymi, może to być również pomocne podczas późniejszej próby zastrzeżenia znaku towarowego. Jak wiemy, złożenie wniosku nie jest równoznaczne z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku. Jeśli Twoja marka zyska dużą popularność może stać się znakiem towarowym, pomimo tego, że nazwa jest za bardzo opisowa. Dobrym przykładem może być marka sprzedająca buty eObuwie, która zdecydowanie opisuje, czym się zajmuje, lecz jest zarejestrowanym znakiem towarowym.