Co to jest umowa na body leasing? Czy warto z niej skorzystać?

Biznes w dzisiejszych czasach to nie lada wyzwanie. Większość nowoczesnych firm stara się nadążyć za nowymi technologiami, aby zdobyć zaufanie klientów. Wiele projektów informatycznych wymaga niezbędnych specjalistów IT. Prowadzenie projektów informatycznych to bardzo trudne zadanie dla osób spoza branży. Czasem warto wykorzystać praktyczne umiejętności i wiedzę innych specjalistów do prowadzenia i udoskonalenia projektów IT. Nawet jeśli firma posiada własny dział IT może być on niewłaściwy dla wąskich i specjalistycznych działań. W tym momencie, warto wybrać umowę body leasingu. Co to jest umowa na body leasing? Czy warto z niej skorzystać?
Co to jest umowa na body leasing

Co to jest body leasing w IT?

Body leasing w IT jest praktyką polegającą na wynajmowaniu pracowników od firmy zewnętrznej zamiast bezpośredniego ich zatrudniania. Jest to świetne rozwiązanie, z którego może skorzystać zarówno firma, jak i specjalista IT. Branża IT jest niezwykle dynamiczna i rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Personel poszerza swoje kompetencje w poszczególnych i bardzo wąskich specjalizacjach. Zatrudnienie osób ze znajomością pewnej, lecz konkretnej specjalizacji jest idealnym rozwiązaniem krótkoterminowym. Specjalista dzieli się swoją wiedza know-how oraz zdobytą praktyczną wiedzą. Umowa na body leasing trwa przeważnie przez kilka dni lub tygodni. Jeśli specjalista działa w zespole można natknąć się na pojęcie team leasing, a jest to po prostu wypożyczenie całego działu na potrzeby realizacji projektu informatycznego czy aplikacji internetowej. Pozwala to w bardzo krótkim czasie znaleźć odpowiedniego specjalistę i zawrzeć z nim umowę.

Jakie są zalety umów o body leasing?

Body leasing jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ posiada wiele zalet. Body leasing pozwala na skrócenie do minimum procesu rekrutacyjnego, a także otrzymanie pracownika (na pewien okres), który od razu może przystąpić do działania. Firma nie traci czasu i pieniędzy na wdrożenie się pracownika i przeszkolenie go. Specjalista jest kompetentny i doświadczony, a co więcej może wspomóc działanie działu IT od samego początku. Taki pracownik jest przypisany do danych obowiązków, pozwala to na skupienie się na danym zadaniu. Specjalistami mogą być programiści, web developerzy czy specjaliści SEO. Na leasingu pracowniczym zyskują również regularni pracownicy firmy. Pozyskują oni specjalistyczną wiedzę od najlepszych ekspertów z danej branży. Rozwiązanie to jest również bardzo dobre, jeśli dane zadanie pojawia się raz na jakiś czas, a utrzymanie takiego specjalisty na pełny etat wiązałoby się z ogromnymi kosztami. W przypadku body leasingu, warto zwrócić uwagę na wąskie specjalizacje osoby, którą się wynajmuje. Osoba nie musi posiadać uzdolniona wszechstronnie, lecz ma pomóc w konkretnym, jednym zadaniu/projekcie.

Dla jakich firm odpowiednia będzie umowa na body leasing ?

Świetnym wyborem może być pozyskanie całego teamu do wykonania pewnego zadania. Niezwykle ważne jest to, aby podczas trwania umowy body leasingu, regularni pracownicy nauczyli się, jak najwięcej i znali podstawy przedstawianych zagadnień. Dla, jakich firm, odpowiednia będzie umowa na body leasing? Najważniejszym czynnikiem, który pozwoli na sukces takiego zjawiska, jest posiadanie własnego działu IT, który jest w stanie prowadzić dany projekt informatyczny (strona internetowa czy aplikacja mobilna). Poszukiwanie umowy o specjalistycznych umiejętnościach powinno być przemyślane, a taki pracownik powinien być wynajęty do specjalnego zadania. To rozwiązanie jest również świetne ze względu na czynnik ekonomiczny. Pracownik jest gotowy do działania w momencie podpisania takiej umowy. Koszty rekrutacji są o wiele niższe, a także pozwala to ograniczyć praktycznie do zera koszty szkoleń. Co więcej, body leasing jest idealny dla firm, które nie posiadają dużego budżetu pozwalającego na zatrudnienie takiego specjalisty na stałe. Musimy liczyć się z tym, że wynagrodzenie takiego specjalisty może być bardzo wysokie. Ważne jest również zadbanie o wszystkie szczegóły związane z umową. W tym celu, najlepiej zgłosić się do dobrego prawnika, który wskaże ogólne zasady współpracy, takie jak: przedmiot umowy, czas trwania umowy, formę zatrudnienia, okres wypowiedzenia, określi przeniesienie praw autorskich i poufność, a także zapewni bezpieczną formę zatrudnienia.

Kiedy outsourcing IT będzie lepszy, niż umowa na body leasing?

Outsourcing IT będzie lepszy w niektórych przypadkach, niż umowa na body leasing? Jeśli w naszym zespole IT nie posiadamy pracowników o wystarczających kompetencjach i umiejętnościach, będzie to dobry wybór. Outsourcing daje możliwość przeniesienia odpowiedzialności na zewnętrznych specjalistów. Większość działań będzie leżeć po stronie zewnętrznej, a często nie będziemy musieli posiadać żadnego specjalisty IT w swoim zespole. Jest to idealne rozwiązanie dla firm, które nie posiadają działu IT. Jednakże, dwa rozwiązania są dobrym wyborem, jeśli pragniemy udoskonalać swoją firmę pod względem technologicznym. Przed podpisaniem umowy ze specjalistami, warto zwrócić się o pomoc do odpowiedniej kancelarii.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, to sprawdź jak możemy Ci pomóc z przekształceniem spółki lub uzyskaniem koncesji na sprzedaż paliwa.