Dlaczego warto zarejestrować znak towarowy w Unii Europejskiej?
Istnieje wiele powodów, aby zarejestrować znak towarowy w Unii Europejskiej. Znak towarowy może być cennym aktywem dla firmy i może pomóc w ochronie inwestycji firmy w jej markę. Znak towarowy może być również wykorzystywany do powstrzymania innych przed używaniem podobnej nazwy lub logo, co mogłoby spowodować zamieszanie wśród konsumentów. Ponadto, zarejestrowany znak towarowy może być wykorzystywany jako narzędzie prawne pomagające egzekwować prawa firmy w przypadku naruszenia.
Czteropoziomowy system rejestracji znaków towarowych w Unii Europejskiej
Prowadząc własne przedsiębiorstwo w Polsce, możesz wybrać jeden z czterech poziomów systemu rejestracji znaków towarowych w Unii Europejskiej. Odpowiedni wybór będzie należał od wielkości firmy, ale także od obszaru działań i świadczenia usług.
System krajowy
System krajowy jest to najniższy stopień ochrony, który szczególnie poleca się dla małych firm, które prowadzą swój własny biznes w jednym kraju członkowskim UE. W Polsce właściciele firmy muszą dokonać rejestracji w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.
System regionalny
Jest to jeden z najmniej popularnych systemów ochrony znaków towarowych. System regionalny jest o bardziej popularny w krajach Beneluksu (Belgia, Holandia i Luksemburg). W tym przypadku, można zarejestrować znak towarowy we wszystkich krajach związkowych tylko raz, a nie w każdym państwie osobno.
System unijny
Jest to zdecydowanie najbardziej korzystne rozwiązanie. System unijny pozwala na rejestrację znaku towarowego na wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej (28 krajów). Zgłoszenia dokonuje się w EUIPO, a opłata za rejestrację wynosi 850 EUR.
System międzynarodowy
Procedura polega najczęściej na rozszerzeniu ochrony znaku zarejestrowanego, który został wcześniej zarejestrowany w systemie krajowym, regionalnym lub unijnym. System międzynarodowy działa na zasadzie rozszerzenia ochrony na kolejne kraje.
Zalety unijnej rejestracji znaku towarowego
Rejestracja znaku towarowego w Unii Europejskiej ma wiele zalet. Po pierwsze, zapewnia ona właścicielowi znaku towarowego ochronę we wszystkich państwach członkowskich UE. Co więcej, prawo działa we wszystkich obecnych krajach UE, ale także tych, które dołączą w czasie obowiązywania ochrony. Po drugie, jest to opłacalny sposób ochrony znaku towarowego, ponieważ wymaga tylko jednego wniosku i jednego zestawu opłat. Po trzecie, proces rejestracji jest stosunkowo prosty i nieskomplikowany. Unijny znak towarowy jest chroniony przez 10 lat, a także w prosty sposób można go przedłużyć na kolejne 10 lat.