Kradzież patentów legalna w Rosji

O tym, że większość firm wycofała się z Rosji wie już każdy. Z czasem pogłębiającej się napaści Rosji na Ukrainę, praktycznie wszystkie globalne firmy z Europy i Zachodu postanowiły wycofać się z tego kraju. Firmy, które nie zrobiły tego w porę, straciły bardzo dużo (np. Decathlon). Z kolejnymi tygodniami, docierały do nas informację jak to Coca-Cola zmieniła swoją nazwę, a także popularne restauracje McDonald's. Władze Federacji Rosyjskiej bardzo szybko zareagowały na wycofanie się globalnych marek i wydały dekret, który sprawia, że kradzież patentów jest legalna w Rosji. Niestety zmienia to bardzo wiele na światowym rynku i łamie wszelkie etyczne prawa własności intelektualnej. Nie wiadomo również, czy Rosja nie posunie się krok dalej i wprowadzi możliwość podkradania znaków towarowych firm zarejestrowanych na Zachodzie.
Kradzież patentów legalna w Rosji

Kradzież patentów legalna w Rosji – nowe prawo

Z początkiem marca kradzież patentów stała się legalna w Rosji. Nowe prawo dotyczy wszystkich państw, które w sposób nieprzyjazny działają na rzecz Federacji Rosyjskiej. Jakie to państwa? Są to oczywiście wszystkie narody, które przyjęły pakiet sankcji na firmy i oligarchów rosyjskich, czy wydaliły ze swoich krajów konsulów rosyjskich. Lista jest niezwykle długa, ponieważ zaliczają się do niej wszystkie kraje Unii Europejskiej (w tym także Polska), Stany Zjednoczone, ale także Japonia, czy Wielka Brytania (która otwarcie wspiera Ukrainę). W tym przypadku jest to zerwanie z wszelkimi normami prawnymi i etycznymi, a na rynku rosyjskim wszystkie ruchy są dozwolone.

Kradzież patentów legalna w Rosji – co to oznacza w praktyce?

Sama nazwa tego co wydarzyło się na początku marca brzmi źle. Jest to niekorzystne wydarzenie dla światowej gospodarki, lecz jest to prawda – kradzież patentów legalna w Rosji. Co to oznacza w praktyce? Dekret wydany przez rząd Federacji Rosyjskiej jednoznacznie przyzwala na całkowicie bezkarne wykorzystywanie patentów z krajów nieprzyjaznych Rosji. Prawowici właściciele patentów są pozbawieni ogromnych pieniędzy, a właściwie nie mogą ubiegać się o odszkodowanie za wykorzystanie ich własności intelektualnej. W tym przypadku, każda firma w Rosji może wziąć i przywłaszczyć sobie daną technologię z zachodniego kraju (np. z Polski, Hiszpanii czy Japonii) i zacząć na tym zarabiać nie ponosząc żadnych kosztów za korzystanie z cudzego wynalazku. Straty finansowe dla rynków zachodnich będą przeogromne, dlatego właśnie teraz niezwykle ważna jest odpowiednia ochrona patentowa naszej pracy.

Czym jest ochrona patentowa?

Ochrona patentowa jest formą własności intelektualnej, która daje wynalazcom prawo do wykluczenia innych z wytwarzania, używania lub sprzedawania ich wynalazku przez określony czas. Jest to prawo, dzięki któremu możesz udostępniać swoje wzory przemysłowe, wynalazki czy technologię innym osobom, prowadzącym dochodowe biznesy. Aby otrzymać ochronę patentową, produkt powinien być nowy, innowacyjny, a także powinien znaleźć swoje zastosowanie do korzystania z niego w strefie przemysłowej. Warto zabezpieczyć swoje dzieło, które tworzyło się przez kilka lub kilkanaście lat już teraz.