Umowy biznesowe

Umowy biznesowe

Umowa biznesowa to porozumienie pomiędzy dwoma lub więcej stronami w celu prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej. Może być ona sporządzona w formie partnerstwa, lub innego rodzaju umowy. Warunki umowy będą określać, za co każda strona jest odpowiedzialna i co otrzyma w zamian. Jest to dowolne oświadczenie pisemne lub ustne. Przedmiot umowy jest zobowiązany do wypełnienia wszystkich obietnic i zachowania poufności. Przedsiębiorcy w ten sposób łączą swoje siły. Większość umów zawieranych pomiędzy firmami mają charakter umów biznesowych. Regulują one relacje biznesowe pomiędzy partnerami, kontrahentami i innymi podmiotami prawnymi.

Klasyfikacja lokarneńska – czym jest i czemu służy?

Klasyfikacja lokarneńska

Polska to kraj w Unii Europejskiej, w którym rocznie rejestrowanych jest najwięcej wzorów przemysłowych. Klasyfikacja lokarneńska jest międzynarodowym systemem stosowanym do klasyfikacji produktów i usług dla celów rejestracji znaków towarowych. Opiera się on na liście 32 klas towarów i 219 podklas, ustanowionej na mocy Porozumienia z Locarno. Celem tego porozumienia jest zapewnienie, że systemy rejestracji znaków towarowych w różnych krajach są podobne, tak aby właściciele znaków towarowych mogli łatwo chronić swoje znaki w wielu krajach. Pomaga to w promowaniu międzynarodowego handlu i wymiany handlowej. System klasyfikacji lokarneńskiej jest prowadzony przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO) i jest regularnie aktualizowany, aby odzwierciedlić zmiany w technologii i trendach konsumenckich.

Czy wystarczy zastrzec znak towarowy, aby przejąć domenę?

znak towarowy

W polskiej kulturze niesamowicie popularnym powiedzeniem jest „Polak mądry po szkodzie”. Niestety, coś w tym jest. Sytuacja widoczna jest w wielu płaszczyznach życiach, również tych biznesowych. Złe wybory mogą wiązać się z wieloma problemami, również tymi finansowymi. Brak zarejestrowania znaku towarowego w odpowiednim czasie może skutkować wieloma niedogodnościami. Sprawy sądowe nie należą do najtańszych i potrafią ciągnąć się długimi latami. Ochrona swojej marki jest niezwykle ważna podczas prowadzenia własnej strony internetowej i profilów w mediach społecznościowych. Czy wystarczy zastrzec znak towarowy, aby przejąć domenę? Jak bronić się przed złodziejami marek osobistych?

Ochrona wizerunku w prawie Unii Europejskiej

Ochrona wizerunku w prawie Unii Europejskiej

Rozwój technologii w ostatnich latach to niesamowite osiągnięcie naszego społeczeństwa, lecz ponosi też za sobą pewne negatywne aspekty. Nowoczesne technologie pozwalają w bardzo łatwy sposób rozpowszechniać wizerunek osób. Internet pozwala na stworzenie ogromnego pola do popisu w tym zakresie. Ochrona wizerunku w prawie Unii Europejskiej jest bardzo ważna, a UE stara się spojrzeć na to zjawisko w kompleksowy sposób. Nie możemy zapominać również o polskim prawie, ale także warto zerknąć na całe zjawisko w skali globalnej.

Umowa EULA – czym jest i na czym polega?

Umowa EULA - czym jest i na czym polega?

Instalując każde oprogramowanie, niezależnie od tego, czy jest to program antywirusowy, biurowy lub gra, przychodzi nam do zapoznania się z obszernym artykułem – to właśnie jest umowa licencyjna użytkownika końcowego. Co zawiera niniejsza umowa i czy trzeba wyrazić zgodę na wszystkie treści w niej zawarte?

Wyłudzenie danych osobowych – na czym polega i jak uniknąć?

Wyłudzenie danych osobowych

Niewiele osób wie, jak niezwykle ważna jest ochrona naszych danych osobowych. Gdy trafią one w ręce niepożądanych osób, mogą zostać wykorzystane w bardzo złych celach. Ryzyko wykorzystania ich dla korzyści oszusta, może wpędzić nas w niemałe kłopoty. Oszuści najczęściej działają na zasadzenie wyłudzenia danych osobowych. Na czym polega i jak uniknąć tego oszustwa? Warto zapoznać się ze sprawdzonymi sposobami, zanim zaatakuje nas cyberprzestępca.

Szara strefa w obrocie paliwami

Szara strefa w obrocie paliwami

Bez wątpienia zjawisko to jest bardzo niebezpiecznie. Nie tylko dla osób zajmujących się nielegalną działalnością, ale także dla całego Państwa. Szara strefa w obrocie paliwami to również zjawisko, które może powodować ogromne straty dla systemu finansowego w Państwie. Proces ten może być coraz powszechniejszy z powodu wysokich cen za paliwa. Wysokie podatki nie sprzyjają legalnym działalnościom przy niskich wynagrodzeniach milionów Polaków. Czym jest szara strefa i jak działają w niej firmy zajmujące się dystrybucją paliw?

Pozwanie spółki w likwidacji – czy jest to możliwe?

Pozwanie spółki w likwidacji

Tak, jest to możliwe. Pozwanie spółki w likwidacji jest zgodne z prawem i może być skuteczne. Musimy jednak pamiętać, żeby nie mylić likwidacji spółki z ogłoszeniem jej upadłości. Bowiem w przypadku ogłoszenia upadłości spółki nie możemy prowadzić przeciwko niej postępowań zarówno sądowych, jak i egzekucyjnych. Aby móc pozwać spółkę w likwidacji, należy udowodnić, że spółka powinna ponieść odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez jej działania lub zaniechania. W takim przypadku pozywający musi udowodnić, że spółka posiada jeszcze aktywa i środki finansowe na pokrycie ewentualnych roszczeń. Spółka bowiem może wejść w stan likwidacji z powodu upadłości, niewypłacalności lub podjęcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki. Podczas tego procesu majątek spółki jest zbierany i rozdzielany pomiędzy wierzycieli lub akcjonariuszy zgodnie z priorytetem roszczeń.

Były pracownik przejmuje klientów – jaka jest odpowiedzialność pracownika i możliwości dochodzenia roszczeń przez pracodawcę?

Były pracownik przejmuje klientów

Pracownicy bardzo często całościowo podchodzą do swoich klientów w firmie. Bezpośredni kontakt z klientem i świetnie wykonywana praca może powodować bliskie relacje biznesowe. W tym momencie powstaje ryzyko, że pracownik będzie chciał przejść „na swoje” i zabrać ze sobą klienta. Przejęcie klienta byłego pracodawcy nie jest ogłaszane głośno, a wszystko dzieje się po cichu i za zamkniętymi drzwiami. Jak sobie radzić, gdy były pracownik przejmuje klientów? Jaka jest odpowiedzialność pracownika i możliwości dochodzenia roszczeń przez pracodawcę? Jest kilka możliwości, o których warto pamiętać już podczas podpisywania umowy z pracownikiem.

Co to jest umowa na body leasing? Czy warto z niej skorzystać?

Co to jest umowa na body leasing

Biznes w dzisiejszych czasach to nie lada wyzwanie. Większość nowoczesnych firm stara się nadążyć za nowymi technologiami, aby zdobyć zaufanie klientów. Wiele projektów informatycznych wymaga niezbędnych specjalistów IT. Prowadzenie projektów informatycznych to bardzo trudne zadanie dla osób spoza branży. Czasem warto wykorzystać praktyczne umiejętności i wiedzę innych specjalistów do prowadzenia i udoskonalenia projektów IT. Nawet jeśli firma posiada własny dział IT może być on niewłaściwy dla wąskich i specjalistycznych działań. W tym momencie, warto wybrać umowę body leasingu. Co to jest umowa na body leasing? Czy warto z niej skorzystać?